ASPI-4020S-6R2M-T
DigiKey Part Number
ASPI-4020S-6R2M-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-4020S-6R2M-T
Description
FIXED IND 6.2UH 1.08A 115 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.08 A 115mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-4020S-6R2M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.15A
DC Resistance (DCR)
115mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
36MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)