ASEMB-3.6864MHZ-LY
DigiKey Part Number
6290-ASEMB-3.6864MHZ-LY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEMB-3.6864MHZ-LY
Description
MEMs Osc 3.6864 MHz CMOS 3225 4-
Customer Reference
Detailed Description
3.6864 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)