AMPMGFB-12.2880T3
DigiKey Part Number
AMPMGFB-12.2880T3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPMGFB-12.2880T3
Description
MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
AMPMGFB-12.2880T3 Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)