AMPMGFB-12.0000T
DigiKey Part Number
535-14579-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPMGFB-12.0000T
Description
MEMS OSC XO 12.0000MHZ SMD
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz XO (Standard) Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPMGFB-12.0000T Models
Category
Frequency Stability
±25ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
160µA
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V