AMPMDGA-48.0000T
DigiKey Part Number
2266-AMPMDGA-48.0000TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPMDGA-48.0000T
Description
MEMS OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
AMPMDGA-48.0000T Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-VLGA (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)