AMPLH7025S-1R5MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH7025S-1R5MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH7025S-1R5MT
Description
FIXED IND 1.5UH 13A 10.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 13 A 10.1mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10.1mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)