AMPLH7020S-1R5MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH7020S-1R5MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH7020S-1R5MT
Description
FIXED IND 1.5UH 11A 16.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 11 A 16.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
16.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)