AMPLA7050S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA7050S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA7050S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 30.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 30.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA7050S-4R7MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)