AMPLA7050Q-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA7050Q-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA7050Q-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA7050Q-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA7050Q-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 30.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 30.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
30.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)