AMPLA5030Q-2R2MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA5030Q-2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA5030Q-2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 35mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)