AMPLA4020S-3R3MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA4020S-3R3MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA4020S-3R3MT
Description
FIXED IND 3.3UH 3.5A 76 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 3.5 A 76mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA4020S-3R3MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
DC Resistance (DCR)
76mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)