AMPLA4012Q-3R3MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA4012Q-3R3MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA4012Q-3R3MT
Description
FIXED IND 3.3UH 2.3A 97 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 2.3 A 97mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
97mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)