AMPLA1306S-5R6MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA1306S-5R6MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA1306S-5R6MT
Description
FIXED IND 5.6UH 12.5A 10 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 12.5 A 10mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
23A
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)