AMPLA1004S-R24MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA1004S-R24MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA1004S-R24MT
Description
FIXED IND 240NH 34A 1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 nH Shielded Molded Inductor 34 A 1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA1004S-R24MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
60A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)