AMMLPVAXCE-30.0000
DigiKey Part Number
6290-AMMLPVAXCE-30.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPVAXCE-30.0000
Description
Oscillator 7050 4-SMD 30MHz 50pp
Customer Reference
Detailed Description
30 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)