AMMLPFLBXRE-12.2880
DigiKey Part Number
6290-AMMLPFLBXRE-12.2880-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPFLBXRE-12.2880
Description
Oscillator 5032 4-SMD 12.288MHz
Customer Reference
Detailed Description
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)