AMMLPEBLRS-29.4912
DigiKey Part Number
6290-AMMLPEBLRS-29.4912-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPEBLRS-29.4912
Description
Oscillator 3225 4-SMD 29.4912MHz
Customer Reference
Detailed Description
29.4912 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Type
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)