AMMLPEAVJE-20.0000
DigiKey Part Number
6290-AMMLPEAVJE-20.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPEAVJE-20.0000
Description
Oscillator 3225 4-SMD 20MHz 20pp
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Type
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)