Image for AMMLPEAVCS-7.3728T is not available
AMMLPEAVCS-7.3728T
DigiKey Part Number
535-AMMLPEAVCS-7.3728TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPEAVCS-7.3728T
Description
MEMS OSC 7.3728MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)
7.5mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)