AMMLPEALJS-66.6660T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for AMMLPEALJS-66.6660T is not available
AMMLPEALJS-66.6660T
DigiKey Part Number
535-AMMLPEALJS-66.6660TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPEALJS-66.6660T
Description
MEMS OSC 66.6660MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
66.666 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Series
Frequency Stability
±20ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
7.5mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)