AMMLPDBXJE-14.7456
DigiKey Part Number
6290-AMMLPDBXJE-14.7456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPDBXJE-14.7456
Description
Oscillator 2520 4-SMD 14.7456MHz
Customer Reference
Detailed Description
14.7456 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)