AMMLPDAXJS-64.0000
DigiKey Part Number
6290-AMMLPDAXJS-64.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPDAXJS-64.0000
Description
Oscillator 2520 4-SMD 64MHz 20pp
Customer Reference
Detailed Description
64 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)