AMMLPAAXRE-29.4912
DigiKey Part Number
6290-AMMLPAAXRE-29.4912-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPAAXRE-29.4912
Description
Oscillator 2016 4-SMD 29.4912MHz
Customer Reference
Detailed Description
29.4912 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
7.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)