AMMLPAALRE-28.6363
DigiKey Part Number
6290-AMMLPAALRE-28.6363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMMLPAALRE-28.6363
Description
Oscillator 2016 4-SMD 28.6363MHz
Customer Reference
Detailed Description
28.6363 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
7.5mA
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)