AMDLH4020S-3R3MT
DigiKey Part Number
535-AMDLH4020S-3R3MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLH4020S-3R3MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMDLH4020S-3R3MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLH4020S-3R3MT
Description
FIXED IND 3.3UH 5.6A 45.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 5.6 A 45.6mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
45.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.165" L x 0.161" W (4.20mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)