AISC-Q1008-R24G-T
DigiKey Part Number
535-AISC-Q1008-R24G-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-Q1008-R24G-T
Description
FIXED IND 240NH 500MA 880 MOHM
Detailed Description
240 nH Unshielded Wirewound Inductor 500 mA 880mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
880mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
650MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)