AISC-Q0402-1N9J-T
DigiKey Part Number
535-AISC-Q0402-1N9J-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-Q0402-1N9J-T
Description
FIXED IND 1.9NH 1.04A 70 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.9 nH Unshielded Wirewound Inductor 1.04 A 70mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
11.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.61mm)