AISC-1210HS-270K-T2
DigiKey Part Number
535-AISC-1210HS-270K-T2TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AISC-1210HS-270K-T2CT-ND - Cut Tape (CT)
535-AISC-1210HS-270K-T2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-1210HS-270K-T2
Description
FIXED IND 27UH 250MA 4.2 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 250 mA 4.2Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
AISC-1210HS-270K-T2 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.2Ohm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant
25MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1210
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
280mA
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)