AISC-1008HQ-68NJ-T
DigiKey Part Number
535-12246-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12246-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12246-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-1008HQ-68NJ-T
Description
FIXED IND 68NH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 130mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
AISC-1008HQ-68NJ-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
80 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.15GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)