AISC-1008F-3R3K-T (2K/REEL)
DigiKey Part Number
535-14429-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14429-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14429-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-1008F-3R3K-T (2K/REEL)
Description
FIXED IND 3.3UH 450MA 1.7 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 450 mA 1.7Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AISC-1008F-3R3K-T (2K/REEL) Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)