AISC-1008-R39G-T
DigiKey Part Number
535-AISC-1008-R39G-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AISC-1008-R39G-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AISC-1008-R39G-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-1008-R39G-T
Description
FIXED IND 390NH 470MA 1.12 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 470 mA 1.12Ohm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
AISC-1008-R39G-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.12Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
480MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)