Image for AISC-0805-R027K-T is not available
AISC-0805-R027K-T
DigiKey Part Number
535-AISC-0805-R027K-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-0805-R027K-T
Description
FIXED IND 27NH 500MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 nH Unshielded Wirewound Inductor 500 mA 250mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
55 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)