AISC-0603-R0082J-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Johanson Technology Inc.
8.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 95mOhm Max Nonstandard
Abracon: Who We Are Today
AISC-0603-R0082J-T
DigiKey Part Number
535-10457-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-0603-R0082J-T
Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 95 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AISC-0603-R0082J-T Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
95mOhm Max
Series
Q @ Freq
31 @ 250MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
6GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)