AISC-0402HP-56NJ-T
DigiKey Part Number
AISC-0402HP-56NJ-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-0402HP-56NJ-T
Description
FIXED IND 56NH 330MA 850 MOHM
Detailed Description
56 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 330 mA 850mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
AISC-0402HP-56NJ-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
850mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 200MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.07GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)