AISC-0402HP-4N7J-T
DigiKey Part Number
535-12226-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12226-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12226-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-0402HP-4N7J-T
Description
FIXED IND 4.7NH 1.4A 75 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 75mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AISC-0402HP-4N7J-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.85GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)