AISC-0402-12NJ-T
DigiKey Part Number
535-10439-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-10439-1-ND - Cut Tape (CT)
535-10439-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-0402-12NJ-T
Description
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 640 mA 120mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AISC-0402-12NJ-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
26 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)