AIRD-06-1R8M
DigiKey Part Number
AIRD-06-1R8M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-06-1R8M
Description
FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 11.4 A 3mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-06-1R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
68A
DC Resistance (DCR)
3mOhm Max
Packaging
Bulk
Q @ Freq
15 @ 50kHz
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.827" Dia (21.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)