AIRD-03-5R6M
DigiKey Part Number
535-11316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-03-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 21A 3 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 21 A 3mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-03-5R6M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
54A
DC Resistance (DCR)
3mOhm Max
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)