AIRD-02-2R7K
DigiKey Part Number
535-11392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-02-2R7K
Description
FIXED IND 2.7UH 11.4A 5 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 11.4 A 5mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-02-2R7K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
58A
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.827" Dia (21.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)