AIRD-01-3R9M
DigiKey Part Number
535-11359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-01-3R9M
Description
FIXED IND 3.9UH 9A 6 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 6mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-01-3R9M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
36A
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)