AIAP-02-390K
DigiKey Part Number
AIAP-02-390K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIAP-02-390K
Description
FIXED IND 39UH 2A 94 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Unshielded Wirewound Inductor 2 A 94mOhm Max Axial
EDA/CAD Models
AIAP-02-390K Models
Category
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
94mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.252" Dia x 0.551" L (6.40mm x 14.00mm)