ADCN-T02R7SA367M
DigiKey Part Number
535-ADCN-T02R7SA367M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-T02R7SA367M
Description
CAP 360F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 5.4mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.4mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
360 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.480" (63.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C