ACML-0402HC-121-T
DigiKey Part Number
535-ACML-0402HC-121-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ACML-0402HC-121-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ACML-0402HC-121-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACML-0402HC-121-T
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1.2A 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACML-0402HC-121-T Models
Category
Current Rating (Max)
1.2A
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)