ABM11-26.000MHZ-18-R60-B2Y-T
DigiKey Part Number
535-ABM11-26.000MHZ-18-R60-B2Y-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM11-26.000MHZ-18-R60-B2Y-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM11-26.000MHZ-18-R60-B2Y-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11-26.000MHZ-18-R60-B2Y-T
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz ±20ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM11-26.000MHZ-18-R60-B2Y-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
26 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.023" (0.59mm)