AB308-4.600MHZ
DigiKey Part Number
535-AB308-4.600MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB308-4.600MHZ
Description
XTAL 3 X 8 CYLINDRICAL CAN 4.6MH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.6 MHz ±30ppm Crystal 16pF 150 Ohms Cylindrical Can, Radial
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
4.6 MHz
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm