TPL730F28-CR
DigiKey Part Number
5503-TPL730F28-CRTR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL730F28-CRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL730F28-CRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL730F28-CR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-70-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPL730F28-CR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Series
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V