Image for VFP-876-3/8-48-BLACK is not available
VFP-876-3/8-48-BLACK
DigiKey Part Number
VFP-876-3/8-48-BLACK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFP-876-3/8-48-BLACK
Description
HEATSHRINK 3/8 BK 48"
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Corrosion Resistant, Flame Retardant, Self Extinguishing
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)