MDT-1100-48"-BLACK-20 PCS
DigiKey Part Number
3M161777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT-1100-48"-BLACK-20 PCS
Description
HEATSHRINK 1.1" BLACK 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.100" (27.94mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Mfr
Material
Series
Color
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
121°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
1.100" (27.94mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.370" (9.40mm)