HDT-0800-48"-BLACK-20 PCS
DigiKey Part Number
3M161617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDT-0800-48"-BLACK-20 PCS
Description
HEATSHRINK TUBING BLACK 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.800" (20.32mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.110" (2.79mm)
Mfr
Material
Series
Color
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
121°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.800" (20.32mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.200" (5.08mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 12
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 0.8" RED