929665-03-25-I
929665-03-25-I
929665-03-25-I
DigiKey Part Number
3M156309-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929665-03-25-I
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929665-03-25-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.410" (10.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.745" (18.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 449
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 690
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 583
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 600
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM